Marec je mesiac, kedy sa celosvetovo venuje pozornosť knihám, čítaniu a dôležitosti literatúry a jej živej prítomnosti v našom živote. Mesiac kníh sme si v zariadení pripomenuli počas posledného marcového týždňa. Celkom dvadsať prijímateľov sociálnej služby DSS a Zps Kaštieľ sa zúčastnilo workshopu venovanému knihám, známym knižným postavám, múdrym slovám, ktoré nás môžu inšpirovať do ďalších dní a v neposlednom rade boli tieto workshopy cestou do krajiny fantázie. Činnosť fantázie je totiž úzko prepojená s emóciami človeka a podpora vytvárania pozitívnych predstáv má vplyv aj na celkovú pohodu. Workshopy boli realizované naprieč všetkými oddeleniami zariadenia. Prvý sa uskutočnil dňa 25.3.2025. Nakoľko boli medzi účastníkmi aj pravidelní účastníci biblioterapeutických stretnutí, workshopu vládla skutočne tvorivá atmosféra. Prvá časť bola viac venovaná informáciám a prácou s nimi, úspešnosť druhej časti závisela od zapojenia fantázie a tvorivosti účastníkov. V prvej časti sme sa zoznámili so šiestimi známymi literárnymi postavami a nechali sa inšpirovať ich viac či menej známymi výrokmi. Myšlienky hodné zamyslenia nám prišiel predstaviť Malý princ, Forest Gump, zastavil sa aj Macko Pu, privítali sme medzi sebou Janu Eyrovú spolu s Annou Shirley známou ako Anna zo Zeleného domu a neobišla nás ani Pipi Dlhá Pančucha. Účastníci workshopu museli najskôr oprášiť všeobecne známe informácie o týchto postavách, či už meno autora, ktorý ich stvoril, ale tiež rok, kedy vznikli a z akej krajiny pochádzajú. V druhej časti sme sa vžili do role autora knihy a spoločne sme vdýchli život hrdinovi „Príbehu z Kaštieľa“. Účastníci workshopu vytvorili fiktívnu postavu sympatického, no trochu uzavretého bývalého učiteľa slovenčiny, sedemdesiatnika, pána Emila, ktorý pred viac ako dvadsiatimi rokmi ovdovel a časom sa jeho životná situácia zhoršila natoľko, že sa ocitol v zariadení sociálnych služieb. Účastníci sa do role autora príbehu vžili natoľko, že sa v jednom momente zdalo, že pán Emil s nami sedí pri stole. Záverom workshopu sme sa s ním preto rozlúčili, každý z účastníkov mu mal možnosť povedať niečo osobné.
28.3. sme si mesiac knihy pripomenuli aj v Špecializovanom zariadení formou diskusie o obľúbených knihách z detstva a mladosti a jednoduchou aktivitou - spájaním známych literárnych dvojíc. Či už psíček s mačičkou, alebo Rómeo a Júlia, všetky spomenuté postavy prispeli k živej diskusii o tom, ako nás knihy počas života a jeho jednotlivých období sprevádzali.
V piatok 29.3. sme knižný týždeň zavŕšili na ďalšom oddelení. Tvorivého ducha sme podporili najskôr abstraktnými obrázkami z knihy Malý princ, ktorým účastníci sami vymysleli konkrétnu podobu, skúšali sme rýmovať ako skutoční básnici a nakoniec sme všetkým známu rozprávku O Červenej čiapočke pretvorili na zábavnejšiu verziu, kde sa stará mama nenechá vlkom zožrať, ale ho pekne pohostí, uloží do postele, a Červená čiapočka, ktorá má podľa účastníkov workshopu už devätnásť rokov, sa vydá za pána horára a vlk ostane s nimi ako ich pes.
Literatúra má v našom živote nenahraditeľné miesto. Vhodne zvolené literárne dielo dokáže vplývať na celú bio-psycho-sociálno-spirituálnu osobnosť. Workshopy realizované počas týždňa, v ktorom sme si pripomínali mesiac knihy nemali terapeuticko-výchovný potenciál, mali ale ambíciu sprostredkovať pozitívny zážitok s knihou, prípadne jej časťami. Spätná väzba od účastníkov stretnutí vraví, že sa nám tento zámer podaril.
Petra Hlavatá